Bobkový list - Vavřín vznešený (Laurus Nobilis)

Výskyt ve volné přírodě:
Ve volné přírodě dorůstá až do výšky 12 metrů jako statný stále zelený strom, roste však pomalu.
Popis:
V našich podmínkách není mrazuvzdorný, z toho důvodu je nutné jej pěstovat v květináčích a na zimu přenést do bezmrazé místnosti. Pěstuje se zejména pro svoje stálezelené dekorativní aromatické listy.
Listy jsou vejčité, kožovité sytě zelené barvy na okrajích mírně zvlněné a jsou velmi aromatické. Květy, které jsou nenápadné a vyrůstají z paždí listů mají žlutou barvu a objevují se v červnu. Po odkvětu zůstávají černo fialové bobule. Ze semen, které se sklízejí na konci podzimu se ve Středomoří lisuje jedlý olej.
Mimo jiné je nepostradatelný v kuchyni což je jeden z hlavních důvodu, proč je pěstován v současnosti ne, jen pro svoji dekorativní podobu.
Jeho pěstování není náročné a je rovněž vhodný k řezu. Daří se mu jak na slunném stanovišti, tak i v polostínu. Zálivku od jara do podzimu snese hojnou včetně rosení listů. Substrát by měl být stále vlhký, ne však přemokřený. Přes zimu v období vegetačního klidu zálivku omezíme.  Během vegetace hnojíme v zimě vůbec.
Jako škůdci se mohou objevit štítěnky a červci.

 

Zajímavosti:

V historii byl používán zejména starými Řeky a Římany na věnce jimiž se zdobili po vítězných bitvách, nebo sportovních zápasech.

My jej dnes hojně využíváme v gastronomii zejména při přípravě masových pokrmů. Jeho chuť je s nádechem muškátového oříšku a citrusů.

Sušené listy jsou též používány v léčitelství proti artritidě a posílení žaludku. V minulosti byly plody užívány proti střevním parazitům, vzhledem k negativním nežádoucím účinkům se již neužívá.

Obsahové látky mají antioxidační účinky a jsou též účinné proti bolestem, křečím a zánětům.
 

Zpracoval: IveT