bonsaje - tis (taxus )

Tis   ( Taxus)

 

Původ:

Původ tisu sahá až do geologického období z období asi před 200 miliony let. Vyskytuje se v Severní Americe až po Aljašku, ve velké části Evropy i Rusku. Je rozšířen v Indonésii, Číně Japonsku.

 

Výskyt ve volné přírodě:

Ve volné přírodě roste zřídka, zpravidla na zastíněných svazích listnatých a smíšených lesů. Zde ho najdeme v roklích, skalách situovaných převážně severním směrem.

 

Popis:

Tis je stálezelený na pohled díky příliš tmavě zelené barvě jeho jehlic zasmušilý keř nebo strom podle druhu dorůstající od 50 cm do výjimečných 20 metrů. Je velmi odolný, dlouhověký a velmi pomalu rostoucí. Tis díky jeho pomalému tempu růstu za rok v obvodu naroste sotva o dva milimetry může přežít až 20 generací. Jako jediná dřevina mezi jehličnany dobře snese silný řez jednou do roka na konci června. Tis jako bonsaj  se dá dobře tvarovat a jeho pomalý růst je nápomocný při udržení tvarovacího sestřihu po mnoho let. Je vhodným „materiálem“ pro všechny  pěstované styly.

Koruna tisu může být kulovitá, kuželovitá nebo rozložitá. Borka je červenohnědá nebo šedá šupinatá působící jakoby „sedřená“ z kůže. Větve rostou nepravidelně a střídavě. Tmavě zelené kožovité jehlice 1 až 4 cm dlouhé, 2 až 3 mm široké jsou spirálovitě uspořádány ve dvou řadách. Plodem tisu po odkvětu (březen až duben), je semeno obklopené červenou dužinou, která jako jediná na tisu není jedovatá.

Nároky tisu na světlo jsou minimální, snese i umístění v plném stínu, nejraději má ale polostín. Zeminu má rád humózní, propustnou, dobře zásobenou živinami a vlhkou. Při přemokření zeminy může docházet k uhnívání kořenů. Netrpí chorobami, škůdci a klimatické podmínky díky mrazuvzdornosti snáší také velmi dobře.

 

Zajímavosti:

Díky pevnému a zároveň pružnému dřevu byl tis v historii využíván k výrobě kuší a luků. Nejstarší asi 50 tisíc let starý oštěp pochází z Anglie.

Podle legendy luk z tisového dřeva dopomohl Robinu Hoodovi k získání Marion.

V náboženských tradicích je symbolem smrti a posmrtného života. Byl zasvěcen bohům z podsvětí.

Je uctíván pro svou dlouhověkost a regeneraci pro fenomén věčného života a smrti jež v sobě spojuje

Zpracoval : IveT