Jak pěstovat pokojové bonsaje

Úspěch pěstování pokojových bonsají spočívá v kompromisu mezi dostatkem světla pro bonsai, možnostmi zálivky a vhodností bonsaje jako takové pro suchý a teplý byt.

Výběr stanoviště by měl poskytnout ty nejlepší podmínky pro zdravý růst bonsají, s ohledem na slunce nebo stín, úroveň vlhkosti a místní podnebí.

Pokojové bonsaje jsou vystavovány vyšší teplotě a tudíž je potřeba bonsaje častěji zalévat. Stejně jako správná teplota, je pro pokojové bonsaje důležitý i dostatek světla, ideální umístění bonsají je vždy na světlém místě u okna, pokud je umístěna např. uprostřed pokoje, je potřeba ji uměle přisvětlovat speciálními svítidly.

Neméně důležité je pro pěstování pokojových bonsají i správná zálivka. Pro všechny bonsaje platí, že potřebují vodu dříve, než jsou úplně suché. Vlhkost zeminy poznáme podle její barvy, čím je světlejší, tím je sušší. Před zálivkou suché zeminy je dobré ji nejprve navlhčit ručním rozprašovačem a teprve pak zalévat konvičkou na květiny. Aby se mohla voda do zeminy plně vsáknout, je dobré zalívat bonsai pomalu a přerušovaně.

Většině pokojových bonsají při jejich pěstování neprospívá v zimě suchý vzduch od ústředního topení. Pokojovým bonsajím vyhovuje vzdušná vlhkost 40 až 50%, která je vhodná i pro člověka. V zimě se proto doporučuje dát do místnosti elektrický zvlhčovač vzduchu nebo odpařovací nádoby. Vlhkost ale zvýšíme i sušením prádla na radiátorech. Voda na zalévání by neměla být příliš studená, protože z ní bonsaj nemůže dobře přijímat vodu, měla by mít pokojovou teplotu. Např. fíkusům prospívá zálivka vodou až o 40°C.

Oproti rostlinám ve volné půdě mají bonsaje jen velmi omezené množství substrátu. Proto je velmi důležité substrát, ve které bonsaje rostou, doplňovat živinami. Bonsai je v podstatě miniatura stromu. Různé tvary vycházejí z přírody, a abychom u bonsaje udrželi její charakter, musí se občas tvarovat. Jako první se tvaruje kmen, teprve pak až větve. Řez a drátování jsou nejdůležitějšími úlohami pro udržení nebo vylepšení tvaru bonsaje. Pokojové bonsaje se mohou řezat, stříhat, zaštipovat, drátovat a někdy i přesazovat v libovolnou roční dobu, nejlépe však v březnu nebo dubnu.