Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Sleva 5 % pro registrované

Japonské zahrady - historie a charakteristika

Japonské umění zahrad má své kořeny hluboko v minulosti, v období, které znamenalo rozhodující obrat ve vývoji této ostrovní země s rozmanitě krásnou přírodou, inspirátorkou citů a tvůrčích vznětů jejich obyvatel i jejich víry nazývané šintó – „Cesta bohů.“

V japonských a čínských zahradách nejde o hloubku zaplněného prostoru, ale o harmonii rozvržení vah v prázdném prostoru. Na rozdíl od evropských zahrad se nedá japonská zahrada pozorovat celá z jednoho místa. Jejím postupným procházením můžeme ale objevovat různé scenérie, které na sebe harmonicky navazují.více v kategorii japonské zahrady fotogalerie

Japonská zahrada by měla být zakládána s citem pro okolí, kde nasloucháme nejen jeho hlasu, prosbám kamenů, toků říčky nebo jezírka, ale i svým myšlenkám. Z nich pak vyzařuje množství harmonie, které příznivě působí na naše celkové uvolnění A kde také nacházíme místo klidu a energie.

Při budování japonských zahrad je většinou na malém prostoru symbolicky zobrazen velký kus krajiny. Při pohledu z jednoho místa japonské zahrady, musí být pro docílení harmonické rovnováhy viděn vždy jen jeden hlavní objekt.

„Zlatisté přítmí, měkké koberce mechů, hladina jezera, ve které se zrcadlí kmeny stromů, podivuhodně sladěná symfonie barev podzimu, atmosféra vnitřního jasu a ticha, příroda dotvořená rukou člověka, místo neutuchající inspirace.“ Takovým dojmem působí japonské zahrady na člověka. Je to plod japonského usilování o splynutí člověka s přírodou, o vyjádření podstaty velkolepého vesmírného dění na vymezeném prostoru.

 
 


více v kategorii japonské zahrady fotogalerie


Zahrada a dům

Z japonského hlediska má být dům skutečným domovem, místem klidu a odpočinku, kam se jeho obyvatel uchyluje, aby tak našel částečnou úlevu od tlaku společenských konvencí, které jsou pro něho závazné ve styku s veřejností. Ještě dnes se mnoho Japonců, jakmile za nimi zaklapne branka domu, vrací k tradičnímu způsobu života – k pohodlné a přitom elegantní „jukatě“, což je poklidné posezení u šálku zeleného čaje, potěšení z horké koupele, z pohledu do zahrady, z odlesku zapadajícího slunce či z pozdních květů chryzantém. Smysl pro chvíle radosti z prostých věcí, pěstovaný v Japonsku po celé generace, nezahlušil ani rušný způsob moderního života.

Dům i zahrada jsou jedním z mála míst, kde se člověk cítí zcela uvolněn a kde v plné míře může uplatnit své individuální tužby.

Umění japonských zahrad proniklo i do naší země a naši zkušení architekti, kteří prozkoumali jejich tajemství, tak můžou přenést na Vaši zahradu kousek Japonska a její krásy.

Více o projekci a realizaci japonských zahrad najdete v kategorii japonské zahrady projekty a realizace
 
 
Zaujali vás japonské zahrady? Chcete i vy mít na své zahradě kousek Japonska?
Neváhejte a vyplňte přiložený formulář, následně vás budeme kontaktovat.