Korálovka (Coprosma)

 

Původ:

Nejvíce druhů se nachází na Novém Zélandu, s korálovkou se můžeme setkat i na Jávě, Borneu, havajských ostrovech, Austrálii a tichomořských ostrovech.

 

Výskyt ve volné přírodě:

Ve volné přírodě korálovka roste nejčastěji v řídkých lesích jako součást zdejších křovin, v bažinatých oblastech, podél vodních nádrží, řek nebo potoků, cest vedoucích po kamenitých stráních.

 

Popis:

Většina druhů korálovky roste jako keř se stálezelenými malými listy, některé pro změnu rostou jako malé stromy, jež mají v porovnání s korálovkou rostoucí jako keř mnohem větší listy. Keře korálovky dorůstají do výšky od 50 cm až do 3 metrů s tenkými kožovitými listy 7 až 16 milimetrů dlouhými a 2 až 5 milimetrů širokými jež hustě pokrývají ve shlucích větve. Listy jsou jednoduché z vrchní strany s patrnou žilnatinou tmavě zelené barvy. Spodní strana listů je znatelně světlejší se dvěma nebo třemi jamkami. Květy jsou velmi nenápadné 2 až 3 milimetry velké a jsou opilovány větrem. Kvetou postupně čtyř až pětizubými kalichy s úzkou nálevkovitou korunou od února do března.  Plodem je dužnatá bobule dozrávající v srpnu a září, nejčastěji jasně oranžové barvy u některých druhů tmavě červená nebo dokonce světle modrá. Bobule 7 mm velká je skrvnitá nebo průsvitná obsahující jedno až dvě malá semena dozrávající pouze na samičích rostlinách. Bobule jsou jedlé sladké oblíbené u ptáků.

Korálovka velmi dobře prospívá v lehké písčité půdě mírně kyselé až neutrální na vlhkém stanovišti. Nevadí ani lehce kamenitá jílovitá půda dobře odvodněná, poroste i v zásadité půdě. Velmi dobře snáší umístění na plném slunci i polostín. Pokles teploty snese pouze krátkodobý. I když je korálovka převážně do vlhkého prostředí, déletrvající sucho ji nijak zvlášť neublíží.

 

Zajímavost:

  • Spodní strany listů korálovky mívají dvě až tři jamky. V těchto jamkách žijí bakterie pro potřebu rostliny (zadržují vzdušný dusík) a roztoči, kteří se živý parazitickými houbami, které napadají listy.

 

  • Od rozdrcených listů některých druhů vzešlo vědecké jméno Coprosoma což znamená „páchne jako hnůj“.
Zpracoval : IveT