morušovník (Morus sp.)

Morušovník (Morus)

Původ:

Původní rozšíření morušovníků spadá do oblastí severní polokoule teplého mírného a subtropického pásu severní Ameriky a Asie.

Výskyt ve volné přírodě:

Ve volné přírodě se prakticky nevyskytuje. Je cíleně vysazován a pěstován. Jedná se o dlouhověký a mohutný strom, který ve své kořenové soustavě špatně snáší kořeny jiných dřevin. Výsadba je tedy vhodná do otevřených prostranství, nebo větších zahrad.  I když se jedná o teplomilnou dřevinu dobře snáší naše klimatické podmínky včetně zimy.

Popis:

Morušovník je svým impozantním a rozložitým vzrůstem mezi ovocnými stromy považován za obra dorůstajícího až do výšky 20 metrů. Morušovníky mohou mít také podobu keře. Díky své velice dobré schopnosti regenerace dobře snáší radikální řez, který provádíme od začátku výsadby, kterým je mu zabráněno dorůst do obvyklých rozměrů a je pak vhodný i pro pěstování jako bonsaj.

Koruna stromu je široká, hustá, mohutná a v neposlední řadě rozložitá. Borka kmene je podle druhu šedá až šedohnědá. Borka větví je červeno hnědá během intenzivního růstu až žlutošedá podle druhu jsou konce větviček chlupaté. Listy, jež jsou opadavé mají zpravidla tmavě zelenou barvu, zubatý či pilovitý okraj nepravidelného vejčitého tvaru 3 až 5 laločné. Podzimní zlatožluté zbarvení listů je velmi dekorativní. Morušovník se kromě své mohutnosti mezi ovocnými stromy vyznačuje i tím, že patří mezi nejdéle „spící“. V jarních měsících se pupenů nedočkáme dříve jak v polovině dubna až začátkem května. Díky tomu není doba kvetení (přelom května a června) ohrožena pozdními mrazíky.

Pokud se chceme dočkat u morušovníku plodů je dobré zakoupit pro výsadbu již naroubovanou rostlinu se samčími a samičími květy. Květy mají zelenou barvu podobající se krátkým jehnědám, kterých se dočkáme nejdříve po čtyřech letech od výsadby. Plod je hroznovitého tvaru připomínající tvar ostružiny dozrávající od konce července do září. Druhové označování moruší je odvozeno podle barvy plodů (bílá, červená a černá).

Morušovníku vyhovuje výživnější půda obohacená například o kompost, díky hluboce kořenícímu systému snese i chudší kamenitou zeminu a sušší stanoviště s písčitým podložím. Pro dobré pěstování jsou vhodnější teplejší lokality jako vinařské oblasti. Dobře snáší jak plné slunce, tak polostín. Zálivka podle potřeby. Morušovník je v našich podmínkách oblíbeným materiálem pro pěstování jako bonsaj. Dobře snáší naše mírné zimy, má schopnost rašit ze „starého“ dřeva. Má atraktivní borku a v neposlední řadě i plody. Používáme propustné substráty , kde nehrozí „přelití“. V létě vyžaduje plné slunce, nebo polostín s dostatkem zálivky.

Zajímavosti:

Ze dřeva morušovníku se v Japonsku vyrábějí speciální soudky a hudební nástroje v Turecku.

Zpracoval : IveT