Myrta obecná ( Myrtus communis)

Původ:

Myrtu obecnou najdeme hojně rozšířenou po celém Středomoří, kde roste od dávných dob. Najdeme ji také na Madeiře a Azorských ostrovech, kam byla „zavlečena“. Postupem času zplaněla i v jiných částech světa s příhodnými klimatickými podmínkami.

Výskyt ve volné přírodě:

Ve středomoří, které je jejím domovem roste myrta obecná v hájích do výšky 3-5 metrů. V našich podmínkách se pěstuje pouze jako nádobová rostlina dorůstající obvykle do výšky 60 cm.

Popis:

Myrta obecná je stálezelený špatně mrazu vzdorující okrasný keř. Kůra myrty je červené barvy, kterou je možno odlupovat po plátcích. Obliba myrty spočívá pro její malé vejčité až kopinaté tmavě zelené lesklé listy, které jsou ne, jen dekorativní, ale i aromatické. Jsou to právě listy podle čeho se pozná „kvalitnější“ druh. U myrty platí čím menší a hustší listy, tím lépe. Listy jsou z vrchní strany lesklé sytě zelené, ze spodní strany matné 2,5-5 cm dlouhé. Květy rostoucí na dlouhých stopkách v bílé někdy podle odrůdy slabě narůžovělé barvy zdobí nápadné množství dlouhých tyčinek. Po odkvetení myrta produkuje bobule se semeny hořké chuti.

Kvůli špatnému snášení mrazů se v našich podmínkách pěstuje pouze jako nádobová dekorativní rostlina v létě milující pobyt venku v zimě chladné bezmrazé stanoviště. Myrta má ráda lehčí, trochu zásaditý substrát např. smícháním pařeništní zeminy, písku a listovky. Během vegetačního období preferuje sušší slunečné teplé stanoviště během letnění lehce zastíníme.

Zálivku myrta vyžaduje měkkou, nejlépe dešťovou nebo dobře odstátou kohoutkovou vodou. Kořenový bal nesmí vyschnout a ni nesmí stát vyloženě ve vodě v obou případech myrta začne shazovat listy. Během vegetace hnojíme 1 x týdně. Přesazování provádíme až tehdy, když už je květináč viditelně malý. V zimě pouze vlhčíme, popřípadě rosíme. Myrta je dobře tvarovatelný keř, vhodný k tvarování bonsají.

Zajímavosti:

Bobule myrty i když mají hořkou chuť se používají pro své aroma v gastronomii, přidávají se do omáček, ochucuje se s nimi slavný salám Mortadella a také se dají použít jako náhražka pepře. Víno vyrobené z myrty se považovalo za elixír mládí.

 

Myrta byla zasvěcena bohyni lásky Venuši, kterou vyobrazil slavný Botticelli, jak je květy myrty zasypávána, když stoupá z oceánu.

 

Z myrty se vyrábí díky desinfekčním účinkům éterické oleje k pročištění dýchacích cest, tinktury se používá při problémech močových cest a myrtový čaj ke kloktání při léčbě zánětů dutiny ústní.

Zpracoval : IveT