Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Sleva 5 % pro registrované

Moderní japonské zahrady

Veškeré typy japonských zahrad, vzniknuvší v průběhu historického vývoje, spadaly do dvou skupin: dělily se na zahrady chrámové a světské.

Obě skupiny zahrnovaly všechny druhy japonských zahrad, ty se však vyznačovaly určitými specifickými prvky v závislosti na tom, zda náležely chrámovému okrsku či světské boduvě. V tomto smyslu byly neoddělitelně spjaty s architekturou, neboť až do 2. poloviny 19. století v dosud feudálním Japonsku existovaly z architektonického hlediska pouze dva druhy staveb - náboženské a obytené, pomineme-li hrady, které jsou osobitou a zvláštní kapitolou.

Japonské zahrady v okrscích chrámů lze označit za předchůdce veřejných parků, neboť byly přístupné všem návštěvníkům chrámu, japonské zahrady soukromých sídel spatřili pouze příbuzní a hosté pána domu. Kromě nařízení týkajících se dodržování hygieny a pořádku neexistoval systém úpravy a údržby veřejných prostor měst...Více naleznete v časopise Bonsai, který si můžete koupit v kategorii časopis BonsaiZdroj časopis Bonsai - 4/2008
Autor: Václav Wiesner

Zpět na výpis novinek