venkovní- Bugenvilea (Bougainvillea)

Bugenvilea (Bougainvillea)

 

Původ:

Domovinou jsou tropické oblasti Jižní Ameriky, po celém světě je pěstována v tropech a subtropech.

 

Výskyt ve volné přírodě:

Ve volné přírodě žije mezi hustou vegetací, kde jsou stromy blízko sebe např. deštné pralesy. Toho bugenvilea v podobě liány využívá k přístupu na sluneční světlo. Roste také jako keř, nebo malý strom. Oblasti podobné bažinám naopak nemá ráda.

 

Popis:

Bugenvilea je stále zelená rostlina s postupně dřevnatějícím stonkem. Větve (stonky), jsou porostlé sytě zelenými listy, jež jsou někdy chlupaté a s trny jež nerostou pravidelně. Trny bugenvilea využívá k zachycení se podpěry. Díky pevné opoře dokáže dorůst do 5 metrů a i výše. Dobře snáší stříhání, a proto je velmi vhodná pro tvarování bonsají.

Na bugenvilii jsou na první pohled nejzajímavější různě zbarvené listeny, jež jsou často považovány za květy. Květy nevoní a mají nálevkovitý tvar asi jen 0,5 cm široké bílé, nažloutlé nebo narůžovělé barvy v období od července až do října. Květy bývají nejčastěji „podepřeny“ třemi velkými velmi výrazně barevně vyvedenými listeny podobné motýlím křídlům. Nejčastěji bývají listeny zbarveny do růžové, červené, žluté, fialové oranžové nebo bílé.

Miluje celoročně světlé stanoviště během letnění od května ji nevadí ani slunné umístění ani polostín. Při pěstování v polostínu by, jsme měli mít, ale na paměti, že se nám bude pnout a otáčet za sluncem. Během vegetačního růstu zvýšíme zálivku s pravidelným týdenním hnojením tekutým hnojivem běžně dostupným v zahradních centrech. V hodně teplých měsících přidáme i rosení pouze zelených listů, na barevné listeny dáváme pozor. Přemokření poznáme žloutnutím listů. V době vegetačního klidu zálivku výrazně omezíme a přemístíme do místnosti s teplotou 6-8 stupňů v našich podmínkách není mrazuvzdorná. Nároky na zeminu prakticky nevyžaduje žádnou postačí ji úrodná půda obohacená o kompost a dobrou drenáž.

 

Zajímavosti:

Ve své domovině Brazílii je národní květinou.

Své jméno dostala podle mořeplavce a badatele Louise Antoina de Bougainville.

Zpracoval : IveT