Pokojové bonsaje - portulakarie (Portulacaria afra)

Původ:

Pochází z Jihu Afriky

 

Výskyt ve volné přírodě:

Ve své domovině je tento vzrůstem dužnatý bohatě větvený keř až nízký stromek považován za plevel.

 

Popis:

Ve své domovině dorůstá tento stálezelený nebo polo opadavý bohatě větvený dužnatý keř do výšky 3 metrů. Listy jsou masité, širší obsrdčité, hladké, lesklé 1 až 2 cm dlouhé. Barva listů je jasně zelená a okraje listů jsou zdobeny tmavě hnědou linkou při dostatečném světle. Větve jsou sukulentní, článkované. Mladé výhony jsou silné zelené později hnědočervené až šedé. Kůra je hladká s „jizvami“ po odpadlých listech. Na kmínku a silnějších větvích je patrné zřetelné článkování.

Doba květu portulacarie připadá na konec jara. Květy jsou drobné, hvězdicovité světle růžové až narůžovo fialové v drobných svazečcích na koncích větví. Plodem je krátká tobolka.

Portulacarie je náročná na světlo, a to i v zimním období. V letních měsících se nemusíme bát ji dát venku na světlé stanoviště dobře snáší teploty kolem 30 stupňů, nicméně polední slunce ji nesvědčí. V zimním období a v době vegetačního klidu je teplota v rozmezí od 5-10 stupňů optimální. I když patří mezi sukulentní rostliny její náročnost na zálivku je vyšší. Během vegetačního růstu vyžaduje hojnou zálivku, naopak v zimních měsících podle teploty je zálivka minimální. Přemokření a růst ve vodě nesnáší moc dobře tak jako vysušení zeminy, které je provázené opadáváním a žloutnutím listů. Hnojení během zimy není potřeba vůbec, během růstu jednou za čtrnáct dní. Zeminu vhodnou k pěstování je dobré mít složenou z rašeliny, jílu, písku, listovky a dřevěného uhlí. Drenáž je důležitá a zasluhuje pozornost. První vrstva z hrubšího písku (zrnitost 5-6 mm) je překryta jemnějším pískem (zrnitost 2-3 mm) a až poté následuje „vzdušná“ zemina.

Je velmi vhodná k tvorbě pokojových bonsají pro své bohaté větvení. Často je zaměňována s tlusticí.

 

Zajímavosti:

Pro svoji vlastnost velmi dobře absorbovat vápník by její pěstování mohlo být využitelné pro snižování skleníkových plynů v ovzduší.

Díky své odolnosti, snadnému rozmnožování a rychlému růstu je využívána pro omezování zvětšování pouští v Africe.

Zpracoval : IveT