Pukol – ( Lagerstroemia) -česky též lagerstrémie

Původ:

Domovinou lagerstrémie je Čína odkud se v 18. století rozšířila do Spojeného království a USA.

 

Výskyt ve volné přírodě:

Ve volné přírodě je rozšířen v subtropické a tropické Asii přes Japonsko, Indii a Čínu.Popis:

Lagerstrémie patří mezi poloopadavé keře nebo nízké stromy v našich podmínkách dorůstající do výšky 2-3 metrů. V tropické Asii slouží jako zdroj kvalitního dřeva. Borka u starších pukolů se odlupuje má skořicově hnědou barvu a vytváří zajímavou kresbu. Listy rostoucí na větvích, jež jsou v mladosti většinou chlupaté nebo lysé čtyřhranného tvaru rostou střídavě nebo vstřícně. Jsou jednoduché celistvé, celokrajné, řapíkaté tmavě zelené barvy na počátku růstu do bronzova s podzimním počasím se barva listů mění na žlutou až okrovou. Díky době kvetení až 120 dnů patří zřejmě k nejdéle kvetoucím keřům na světě. Červenorůžové květy s krepovitě pomačkanými okvětními lístky jsou zvonkovitého až kuželovitého tvaru rostoucí pravidelně. Barevná škála květů u lagerstrémie může být od bílé přes odstíny růžové až po nachovou. V našich podmínkách se květů dočkáme na konci srpna do mrazů. Plodem jsou hnědé suché tobolky s množstvím křídlatých semen.

Pukol je nádherná dřevina jež se pro svůj vzhled nazývá též laicky krepová myrta, lze ho velmi dobře formovat a zastřihávat, tudíž velmi dobře vhodný pro pěstování jako bonsaj. Stanoviště preferuje slunné a chráněné. Je tedy dobré vysazovat pouze do teplých poloh s ochranou, nebo jako přenosnou rostlinu. Nejlépe prospívá v mírně vlhké propustné zemině. Jako nádobová rostlina je nenáročná dobře snášející pokojové podmínky. V době vegetačního růstu preferuje teploty mezi 15–25 °C s pravidelnou zálivkou (pozor na přesušení, a naopak na přelití). Hnojení je dobré opakovat zhruba dvakrát do měsíce. Během vegetačního klidu omezíme zálivku (pozor na přeschnutí substrátu), teplota postačí mezi 10-20 °C.

 

Zajímavosti:

  • Křídlatá semena lagerstrémie, která nejdeme v tobolce mají narkotické vlastnosti.

 

  • Kůra a květy byly v lidovém léčitelství používány ke snížení horečky, odvodnění organismu, nebo jako drastické projímadlo.

Zpracoval :   IveT