Sturač (Styrax)

Původ:

Většina ze 130 druhů pochází ze subtropických až tropických regionů severní polokoule.

 

Výskyt ve volné přírodě:

Mnoho druhů sturače nejdeme v jihovýchodní a východní Asii. Některé druhy najdeme v Jižní Americe v rovníkových oblastech.


Popis:

Sturač převážně roste jako stálezelený mrazuvzdorný keř nebo strom vysoký od 2 do 14 metrů. Pěstuje se jako nápadná solitéra i jako bonsaj.

Borka sturače je šedá hladká a při „poranění“ roní pryskyřici. Koruna sturače díky horizontálnímu růstu větví je zaoblená. Listy sturače jsou jednoduché vejčité, výjimečně se zuby nebo laločnaté. Z vrchní strany jsou listy sturače hladké lehce lesklé sytě zelené barvy. S nástupem podzimu se barva mění na žlutou až červenou. Listy jsou z rubové strany běloplstnaté 1-18 cm dlouhé a 2-10 cm široké. Bílé květy příjemné vůně zvonkovitého tvaru 3 cm velké, rostoucí jednotlivě na žlutých či oranžových stopkách jež jsou převislé zhruba 3 cm dlouhé vytvářejí pěti-osmikvěté hrozny na koncích větví. Těchto nádherných bohatých květů, kterými je celý keř či stromek obsypán se dočkáme od května do července. Po odkvětu dozrávají hnědošedé pukající peckovice porostlé šedými chlupy s jedním až třemi semeny. Tyto peckovice na sturači najdeme i po opadání listů. Sturač má rád světlé chráněné stanoviště mírné zastínění snáší dobře. Preferuje propustnou živinami bohatou humózní neutrální až kyselou zeminu. Během delšího období sucha vyžaduje zálivku. Mladé rostliny chráníme před mrazem a zimním sluncem chvojím.

 

Zajímavosti:

  • Pryskyřice, která po „poranění“ borky vytéká, v antice využívali v parfumérii i léčitelství. V současné době se využívá v aromaterapii.

 

  • Styraxové kadidlo bylo užíváno jako osvěžovač vzduchu, i přes spalování při kterém dochází k uvolňování vysoce toxických látek, působí lépe než synteticky vyráběné osvěžovače vzduchu.
Zpracoval :  IveT