Venkovní bonsaje - jalovec čínský (juniperus chinensis)

Jalovec čínský-Juniperus chinensis

 

Původ:

Tento druh jalovce pochází z Číny. Doma se cítí i v Japonsku, Mongolsku a Koreji.

 

Výskyt ve volné přírodě:

Ve své domovině roste jako strom, nebo veliký keř. Je plně mrazuvzdorný až do – 30 stupňů. A i v našich podmínkách dorůstá do velikosti stromů, velkých keřů jako solitéra, součást živých plotů a v neposlední řadě jako zajímavá bonsaj.

 

Popis:

Jalovec čínský je stálezelený keř nebo strom dorůstající do výšky od 50 cm až do 20 metrů. Jeho koruna je nepravidelná, hustá, jež může mít kuželovitý nebo vřetenovitý tvar. Pro jalovec je typické více kmenů na jedné rostlině nezřídka zajímavě kroutící se. Borka je červenohnědé barvy se svislým rýhováním. Atraktivní je i kořen, který v dospělosti nápadně připomíná „uzly“ s vysokým podílem vonných silic a pryskyřice.

Pro jalovec čínský je příznačné, že má dva druhy jehlic. Ostré jehlicovité listy spojené do trojčetných přeslenů 5-10 mm dlouhých a dospělé kulaté až šupinovité 1,5-3 milimetry dlouhé jehlice.

Květů modrofialové barvy se dočkáme od dubna do května. Plodem jsou ojíněné nejdříve zelené později tmavě modré borůvku připomínající bobule „šištice“ velmi oblíbené u ptáků, kteří se významně podílejí na rozšíření, a to svým trusem.

Jalovci čínskému se dobře daří v lehké, vlhké (ne však přemokřené) propustné mírně kyselé půdě bez tendence přesychání. V době vegetačního růstu hnojíme pomalu rozpustnými hnojivy na okrasné dřeviny. Jako stanoviště je dobré zvolit slunné nebo světlé místo, snese i polostín. Úplně zastíněné části jalovce hynou. Na dobře zvoleném místě se může dožít velmi vysokého věku. Jalovec čínský je někdy zatracován zahrádkáři coby hostitel škůdce rzi hruškové, jež se dá vhodně zvoleným fungicidem odstranit.
Jalovce jsou velice vhodným materiálem pro pěstování  bonsají. Dobře se tvaruje , má schopnost rašit i ze "starého "dřeva, Zaštipováním jehlíčí  na větvích, dosáhneme dokonalých "obláčků". Bonsaje jalovců v našich podmínkách dobře snášejí zimu, Před velkými mrazy přihrneme listovku nebo rašelinu. 

 

Zajímavosti:

Díky protirevmatickému působení bývá součástí mastí a gelů. Je součástí masti na bolavé klouby a svaly známe pod jménem koňská mast.

Roku 1882 si hrabě Karl Stubenberg přivezl z Japonska pozoruhodnou bonsaj jalovce čínského tehdy asi už stoletého, který se časem dostal do Čech a dodnes je o něj pečováno v botanické zahradě v Liberci.

Zpracoval : IveT