Mandloň obecná (Prunus dulcis)

Popis:

Mandloň patří k rodu slivoní jako je například švestka. Je to keřovitá nebo stromovitá dřevina jež ve své domovině dorůstá až do výšky 12 metrů. V našich podmínkách dorůstají do 5–6 metrů, naproti tomu některé druhy jsou vysoké sotva pár desítek centimetrů tudíž velmi vhodné pro pěstování jako bonsaj.

Mandloně vytváří široké zahuštěné mírně převislé koruny se záplavou krásných růžových nebo bílých květů díky kterým působí velmi dekorativně, které se objevují ještě před násadou listů. Díky kvetení obvykle v březnu až dubnu patří k nejdříve kvetoucím stromům tudíž je velmi „ohrožena“ nízkými teplotami jež v tomto období bývají. Květům jarní mrazíky nesvědčí i když je mandloň mrazuvzdorná.

Borka mandloní je u mladých stromů hladká šedozelené barvy, starší stromy mají borku podélně rozbrázděnou. Mladé lysé větve červenohnědé až načervenalé barvy s hustě rozmístěnými tečkami trvale otevřených průduchů mají mnohdy popelavý povlak. Listy mandloní jsou kopinaté s pilovitým okrajem sytě zelené barvy. Plodem, jež dozrává v září je peckovice vejčitého tvaru šedozelené barvy. Tato peckovice je slabě dužnatá a plstnatá uvnitř které najdeme světle hnědou hladkou pecku, která je nestejnoměrně dírkovaná ukrývající olejnaté semeno nám velmi dobře známe jako oblíbená pochoutka mandle.

Mandloním se dobře daří na slunném dobře chráněném stanovišti v lehkých výhřevných půdách s vyšším obsahem humusu, fosforu, vápníku, dusíku a zinku. Je lepší jim dopřát lehkou hlinitopísčitou dobře propustnou zeminu. Se zálivkou spíše šetříme, neboť mandloně jsou zvyklé na sušší podnebí. Zemina by neměla být přemokřená, stačí jim, co přirozeně získají během deště. Pouze při déle trvajícím suchu lehkou zálivku mandloním určitě dopřejeme, nebo pokud viditelně poznáme, že mandloň neprospívá.

Bonsaje z Mandloní jsou oblíbené zejména pro své bohaté květenství a atraktivní plody. Naše zimy snáší vcelku dobře. Dobře se tvaruje, velmi dobře snáší hluboký řez, a umístění na slunném stanovišti.

 

Zajímavosti:

Za studena lisovaný olej je ve východní kultuře vyhledáván jako vnější i vnitřní afrodisiakum.

První mandle jako laskominy obalené tenkou vrstvičkou cukru, byly vyrobeny ve Verdenu roku 1220 a jako drahý pokrm se nacházel na všech bohatých tabulích středověku.

Pověra, jež v Evropě přetrvává tvrdí, že dívka, jež usne pod mandlovníkem a zdá se jí o jejím milém, může se probudit těhotná. 😊



Zpracoval : IveT