Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Sleva 5 % pro registrované

Historie bonsají


I když se dnes běžně spojuje bonsajistické umění s Japonskem, vzniklo původně v Číně a obecná zásada pěstování stromů v nádobách sem byla možná přinesena ještě mnohem dříve z Indie. Japonsko bylo v osmém století našeho letopočtu pod silným čínským vlivem a zdá se pravděpodobné, že právě tehdy přijali Japonci bonsaj jako druh umění a přizpůsobili ho své tehdejší kulturní a zahradnické tradici. Bonsaj po staletí byla a stále je významnou součástí japonské kultury. Právě z této dlouhé tradice se odvozuje nejen umělecké vnímání, ale i zahradnické postupy, které se nyní užívají po celém světě. V průběhu dlouhého vývoje bonsají v Japonsku existovalo mnoho módních vln, které kladly na toto umění důraz. Dlouho byla klasickým předmětem zájmu bonsajistů borovice. Také bambusy patří k tradičním materiálům pro bonsaje.  Skutečná záliba ve stromech, pěstovaných pro krásu olistění, se vyvinula poměrně pozdě. Japonské javory, dodnes velice oblíbená skupina stromů pro bonsajistické účely i pro použití v zahradách, byly výrazně doceněny až v sedmnáctém století.  Z hlediska čínských a japonských tradic pronikla bonsaj do západních zemí poměrně nedávno. Skutečný zájem o bonsaje v Evropě, Americe a v Austrálii nastal až ve dvacátém století. Nadšení pro bonsai však stále roste.



Něco málo o Japonsku:

Japonsko se nachází na východním okraji asijského kontinentu. Je tvořeno řetězem ostrovů v západní části Tichého oceánu. Největí ostrovy jsou: Hokkaidó, Honšú, Šikoku a Kjúšú. K těmto ostrovům patří další skupina menších ostrovů v bezprostřední blízkosti i ostrovy více vzdálené např. Okinawa. Celková délka pobřeží všech ostrovů je 33 889 km. Japonsko je země z velké části hornatá a pokrytá lesy a proto se lidé soustřeďují převážně do pobřežních oblastí. Hustota obyvatelstva je velmi vysoká, Japonsko je, co se týče hustoty zalidnění, 30. na světě. Nachází se na hranici tří tektonických desek a proto jsou častá slabá zemětřesení. Velká zemětřesení se vyskytnou během každého století několikrát a často také vyvolají vlny tsunami. Poslední velká zemětřesení byla v letech 1923 (Tokio, 8,3 stupně), 1995 (Kóbe, 7,2 stupně) a 2004 (oblast Čúecu, 6,9 stupně). Podnebí v Japonsku je oceánské, vlhké a monzunové, ale díky rozloze země se klima v různých oblastech velmi liší. Období dešťů začíná na Okinawě počátkem května, na ostrově Honšú pak uprostřed června, kde trvá cca 6 týdnů. Na přelomu léta a podzimu přinášejí silné deště také tajfuny.


Hlavní město Japonska:  Tokio (8,2 milionů obyvatel)
Rozloha: 377 835 km²
Nejvyšší bod: Fudžisan (3776 m n. m.)
Počet obyvatel: 127 417 244
Hustota zalidnění: 337 ob. / km²
Nejvyšší bod: Fudžisan (3776 m n. m.)
Jazyk: japonština
Náboženství: šintoismus 54%, buddhismus 40%
Státní zřízení: konstituční monarchie
Měna: japonský jen (JPY)
 
 
Japonsko.......................Země vycházejícího slunce