Rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis)

Popis:

Růst rozmarýnu je buď keříkovitý, nebo převislý. Kvůli, své povaze těžko snášet zimní počasí, je nutné rozmarýn pěstovat v nádobách, které v zimním období přemisťujeme na chladné bezmrazé a světlé stanoviště.

Zálivka v zimním období je mírná, nicméně by nikdy přes zimu neměla zemina zcela vyschnout, a naopak nemělo by docházet k přemokření substrátu. Během vegetace je zálivku dobré provádět pravidelně

Pěstování rozmarýnu je možné i v domácím prostředí na slunném místě, v létě na terase nebo balkoně, v zimě za oknem. Na jaře je možno rozmarýn i s nádobou přemístit do zahrady na slunné stanoviště. V našich podmínkách ovšem nedoroste do výšky 2 metrů.

Listy rozmarýnu jsou úzké, aromatické z vrchu tmavé a lesklé, ze spodní strany šedé. Listy rozmarýnu k sušení je dobré sklízet v době květu, kdy obsahují nejvíce silic. Období kvetení připadá na pozdní jaro až ranné léto. Květy jsou bílé, nachové až modré. Květenství má 5 až 10 květů.

 

Zajímavosti:

Rozmarýn je stálezelená léčivá rostlina keřovitého vzrůstu z čeledi hluchavkovitých. V minulosti byl rozmarýn používán i jako rostlina svatební a neodmyslitelně patřil do každé venkovské domácnosti. Využití rozmarýnu je velmi široké. Ať už při použití jako ochrany šatníků proti molům, v lidovém léčitelství, kde patří mezi významné léčivé rostliny až po využití v gastronomii a také využití při výrobě šamponů, mýdel či kolínské.

Jako léčivka je znám jako „mořská rosa“ a byl považován za symbol lásky a smrti. Položen pod lože měl ochránit spícího před vším zlým. Jeho účinky mají povzbuzující a desinfekční účinky. Traduje se, že jeho účinky podporují chuť k jídlu a činnost srdce.

V kuchyni je nepostradatelný při přípravě masa, pikantních omáček nebo na dochucení zeleniny. Je významnou složkou při výrobě „domácího“ oleje a bylinkového másla.

Zpracoval : IveT