Pokojová bonsaj - kamelie -

Kamélie-Camellia

 

Popis:

Kamélie je stálezelený stromek či keř jež v zimě vyžaduje chladné umístění, z tohoto důvodu se jí těž říká ledová královna. Vzrůst je závislý podle stáří rostliny, může dorůstat do různě vysokých keřů nebo menších stromků. Kůra kmene a větví je světle šedé barvy. Listy má kamélie kožovité lesklé a temně zelené. Květy jsou plné nebo jednoduché v barevné škále od čistě bílé přes růžovou až po sytě červenou, které se objevují od pozdního podzimu do začátku dubna. Nevonící nicméně nádherné květy podle typu odrůdy mohou mít velikost až 12 cm.

Jako jedna z mála pokojových bonsají  snáší v zimě dobře teploty i kolem nuly.  Kamélie mají rády od května do října "letnění" .V dnešních bytech s ústředním topením není snadné poskytnout vhodnou teplotu, při které by nejlépe prospívala. V rodinných domech se vhodné místo s teplotou v rozmezí od 5-15 stupňů v zimních měsících najde snáze. Pro úspěšné pěstování jsou vhodné zimní zahrady, haly, chodby s chladnější teplotou. Světlo je v zimních měsících též nepostradatelné, nejlépe u okna orientovaného na východ. Pozor ovšem na přímé sluneční paprsky. Nemá ráda náhle změny spojené s přemístěním, průvanem či výkyvy teplot, tyto změny mohou být doprovázeny „shozením“ všech pupenů.

Při pěstování je potřeba dbát i na vhodnou skladbu zeminy. Kamélie nesnáší vápno, proto je vhodný kyselý substrát vhodný pro azalky, nebo směs pro pěstování vřesů namíchaná s kompostem a trochou písku. Při přesazování, které je vhodné u mladých rostlin jednou za 2-3 roky, u starších rostlin v delším intervalu, nesmí dojít k porušení kořenového balu, rostlina by mohla uhynout.

Nemá ráda příliš vlhkou zeminu a naopak přeschnutí. Zaléváme měkkou vodou. Pro kamélie je velmi důležitá doba vegetačního klidu (léto-brzké jaro). Od počátku léta zálivku omezíme, v tomto období nasazuje poupata a v době květu z jara zaléváme hojně a též přihnojujeme. V letních měsících ji prospěje pobyt venku na stinném a závětrném místě.

U kamélii se mohou vyskytnout jako škůdci puklice různé černé povlaky a žluté skvrny na listech a květech (virová skvrnitost).

 

Zajímavosti:

V historii byla velmi oblíbená zejména pro zimní dobu kvetení a její využití v plesové sezoně. Nosili ji nejen ženy, ale i muži. Klenotníci vyráběli speciální držáky na květy jako doplněk večerních rób. Květy kamélií byly velmi nákladnou ozdobou pro dámy v carském Petrohradu, kvůli dopravě rychlými posly z jihu Francie a Itálie. U nás najdeme sbírku kamélií v zámeckých sklenících v Rájci nad Svitavou a v botanické zahradě v Liberci.


Zpracoval : IveT