Pokojové bonsaje - citrus

Původ:

Domovinou je tropická a subtropická jihovýchodní Asie.

 

Výskyt ve volné přírodě:

Citrus (mandarinka, limetka, pomeranč, citron atd.) ve volné přírodě s vhodným klimatickým podnebím a podmínkami roste jako stálezelený keř, nebo středně velký strom.

 

Popis:

Citrus je, stále zelný keř, nebo strom s jednoduchými trny, některé druhy bez trnů. Listy jsou hladké, jednoduché s pilovitým, nebo hladkým okrajem. Květy citrusu mají příjemnou a silnou vůni. Květů se dočkáme hlavně na jednoletém dřevě. Podle druhu citrusu se můžeme z květů těšit buď jednou do roka, nebo s přestávkami i více krát do roka. Většina citrusů je samosprašná. Po odkvětu vytvářejí plody s tuhou kůrou a měkkou šťavnatou dužinou.

Citrus patří mezi velmi oblíbené pokojové rostliny, kde kvete i plodí a plody jsou srovnatelné s citrusy dováženými. Při pěstování jako pokojová rostlina je potřeba dbát na vhodný substrát namíchaný z kompostu, písku (hrubší) a rašeliny. Lze jej běžně sehnat ve specializovaných prodejnách a zahradních centrech, stejně jako speciální hnojiva. Při pěstování citrusu musíme být velmi opatrní na přelití, hlavně v období přezimování stejně jako na světlo a teplo. Většina citrusů má ráda pravidelné rosení. Při přelití by mohlo docházet k zahnívání kořenů, opadávání listů a celkové chřadnutí.  Teplota v období vegetace je ideální mezi 22-28 stupňů. Během letních měsíců můžeme citrusy letnit na místě chráněné před větrem. V zimním období je méně světla proto je potřeba ubrat tepla i zálivky. Vhodné je zimování v chladném, světlém prostředí s minimem zálivky a hnojení. Zálivku provádíme až listy začnou vadnout abychom o citrus přes zimu nepřišli.

U citrusů se můžeme nejčastěji jako škůdci setkat se savým hmyzem puklicemi, červci a sviluškami.

 

Zajímavosti:

Citrusy přispívají díky vysokému obsahu antioxidantů ke zpomalení buněčného stárnutí.

Při plavbě Kryštofa Kolumba do Nového světa si slavný mořeplavec přibalil pomeranče a semínka pomeranče jež roku 1493 je dopravil na Haiti.

Nejzajímavější z citrusů je tzv. Buddhova ruka. Od stopky vyrůstající drobné prsty připomínají malou chobotnici.

Zpracoval : IveT