Venkovní bonsaje - jinan dvoulaločný (ginko biloba)

Původ:

Zeměmi, kde je považován za posvátný a odkud pochází jsou jihovýchodní Čína a Japonsko.

 

Výskyt ve volné přírodě:

Ve volné přírodě roste v sušších propustných půdách takřka po celém světě.

Popis:

Jinan je pomalu rostoucí strom dorůstající do výšky až 35 metrů s kmenem o průměru 3-4 metry. Kůra kmene je šedá u starých stromů široce brázditá. Koruna je hranatá u mladých stromů je koruna pravidelná oproti starším jinanům. Větve rostou téměř vodorovně a jsou odolné vůči sněhu i větru.

Listy jsou řapíkaté, jasně zelené, dvoulaločné (ve tvaru srdce) s výrazným žilkováním. Průměr listů se pohybuje od 6-9 centimetrů. Z vrchní strany mohou být listy tmavší oproti spodní straně. Listy během podzimu změní barvu na krásně zlatavou a poté postupně opadá. Jinan je velmi oblíbený právě pro své netradičně tvarované listy a nádherné zbarvení listu v podzimním období.

Nesnáší přemokřenou půdu a trvalý stín. Vyhovuje mu teplejší stanoviště s propustnou humózní půdou. V podstatě snáší jakékoliv podmínky. Je velmi odolný i proti vzdušnému znečistění, vysokým teplotám a snese i mrazy přes -20 stupňů. Netrpí na závažné choroby a škůdce. Nejčastěji jej můžeme spatřit v parcích, kde jsou pěstovány převážně samčí rostliny jejichž oplodí semen silně zapáchá po fekáliích a v době květu je jejich pyl silně alergenní. Produktem samičích rostlin je „plod“ o velikosti třešně jejichž dužina sice také silně zapáchá, ale semena jsou jedlá. Jinak bývá pěstován volně.

 

Zajímavosti:

Díky své dlouhověkosti (zkameněliny staré bezmála 200 mil. let) je někdy nazýván živoucí fosílií. Je hojně využíván při léčbě kardiovaskulárního systému, prokrvení periferií mozku, nedokrvení končetin, pomáhá s pamětí. Jeho účinky jsou i antioxidační a zlepšují obranyschopnost. Japonští vědci objevili v semenech enzym, který zrychluje odbourávání alkoholu.

Ti, kdo četli Foglarovu knihu Stínadla se bouří si jistě vybaví, že pro Vonty hrají listy jinanu důležitou roli.

Zpracoval : IveT