Venkovní bonsaje - olivovník evropský (Olea europaea)

Popis:

Olivovník je šedozelený keř nebo strom s velmi hlubokým kořenovým systémem, dorůstající do výšky 5-10 metrů. Kmen je nízký a silný. U starých stromů silně pokroucený až bizarních tvarů. Předpokládá se, že vznikl zřejmě vyšlechtěním, je to jedna z nejstarších kulturních rostlin.

Koruna olivovníku je hustá se stříbrošedými listy. Listy jsou elipsovité až kopinaté, z vrchní strany jsou matně tmavozelené až šedozelené. Ze spodní jsou listy šedo bílé, nebo hnědavě bílé chlupaté.

Květy jsou drobné velmi intenzivně vonící žluto bílé barvy. Doba kvetení olivovníku je na přelomu dubna a května. Plodem je známá oliva s využitím v kosmetice, lékařství a gastronomii.

V přírodě roste v kamenité půdě a nepříznivému klimatu odolává díky hlubokým kořenům. Substrát pro dobré pěstování je velmi snadné namíchat, a to směsí kypré zeminy a písku v poměru 1:1 a kvalitní drenáže. Sucho a teplo jsou přirozené podmínky, chráněné a teplé stanoviště je optimální. Vydatné zalévaní nemá moc rád postačí občasné zalévání. Olivovník nemá rád mráz. Pro přezimování je vhodná teplota kolem 10 stupňů. Potřebu vody na olivovníku poznáme svinutými listy. Vydrží téměř pouštní podmínky, nicméně přesuny z místnosti ven, a naopak mohou být doprovázeny částečným opadáním listů. Stejně reaguje i na přelití.

Zajímavosti:

Olivovník se pěstuje asi už 6 tisíc let, větev olivovníku byla nalezena i v hrobce snad nejslavnějšího faraona Tutanchámona. Izraelité olivový olej a olivy používali v kuchyni, ke svícení, posvátnému pomazání. Zmínky o olivovníku najdeme i v Bibli ve Starém zákoně, když holubice oznámila konec potopy tím, že přinesla Noemovi olivovou ratolest. Možná, že z tohoto důvodu byla symbolem míru a usmíření. Při starověkých olympijských hrách vítěz obdržel olivový věnec.

Většina olivovníkových stromů začíná plodit až po padesáti letech od vysazení. Má obdivuhodné schopnosti regenerace. Přežije sucho i požár. Pravidelnou konzumací olivového oleje bylo vypozorováno, že dochází, ke sníženému výskytu srdečních i cévních onemocnění. Pozitivně působí na střevní mikroflóru.

Zpracoval : IveT